Pracownik spółki córki pozwie spółkę dominującą
ROSZCZENIA | Osoba zatrudniona w grupie przedsiębiorstw wielonarodowych może pozwać spółkę dominującą, nawet jeśli między stronami sporu nie ma formalnej umowy, ale istnieje stosunek podporządkowania.
Tak wynika z orzeczenia TSUE z 20 października 2022 r. w sprawie ROI Land Investments Ltd (sygn. C-604/20).
Przywilej jurysdykcyjny
Od lat 80-tych XX wieku prawo Unii Europejskiej przyznaje przywilej jurysdykcyjny niektórym słabszym stronom. Stronom, które zazwyczaj są słabsze społecznie i ekonomicznie – takim jak pracownicy i konsumenci – przysługują korzystniejsze zasady jurysdykcji w sporach transgranicznych. Korzystność wyraża się w tym, że pracownicy mają możliwość dochodzenia roszczeń lub być pozywanymi przed sądami, które są im bardziej znane.
Te zasady są obecnie określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.
W określeniu jurysdykcji w sprawach pracowniczych kluczowe znaczenie mają przepisy zamieszczone w sekcji 5 rozdziału II tego rozporządzenia, zatytułowanej „Jurysdykcja w zakresie indywidualnych umów o pracę”. Z przepisów zamieszczonych w tej sekcji wynika m.in., że pracodawca, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w danym państwie członkowskim, może zostać pozwany przed sąd jednego z państw członkowskich – sąd miejsca, w którym pracownik zazwyczaj świadczy lub ostatnio zazwyczaj świadczył pracę.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta