Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik spółki córki pozwie spółkę dominującą

02 marca 2023 | Kadry i Płace | Małgorzata Kurzynoga Daniel Książek

ROSZCZENIA | Osoba zatrudniona w grupie przedsiębiorstw wielonarodowych może pozwać spółkę dominującą, nawet jeśli między stronami sporu nie ma formalnej umowy, ale istnieje stosunek podporządkowania.

Tak wynika z orzeczenia TSUE z  20 października 2022 r. w sprawie ROI Land Investments Ltd (sygn. C-604/20).

Przywilej jurysdykcyjny

Od lat 80-tych XX wieku prawo Unii Europejskiej przyznaje przywilej jurysdykcyjny niektórym słabszym stronom. Stronom, które zazwyczaj są słabsze społecznie i ekonomicznie – takim jak pracownicy i konsumenci – przysługują korzystniejsze zasady jurysdykcji w sporach transgranicznych. Korzystność wyraża się w tym, że pracownicy mają możliwość dochodzenia roszczeń lub być pozywanymi przed sądami, które są im bardziej znane.

Te zasady są obecnie określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

W określeniu jurysdykcji w sprawach pracowniczych kluczowe znaczenie mają przepisy zamieszczone w sekcji 5 rozdziału II tego rozporządzenia, zatytułowanej „Jurysdykcja w zakresie indywidualnych umów o pracę”. Z przepisów zamieszczonych w tej sekcji wynika m.in., że pracodawca, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w danym państwie członkowskim, może zostać pozwany przed sąd jednego z państw członkowskich – sąd miejsca, w którym pracownik zazwyczaj świadczy lub ostatnio zazwyczaj świadczył pracę.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12510

Wydanie: 12510

Spis treści

Moje pieniądze

Zamów abonament